Loading...

Aromaterapie

Éterické oleje jsou vonné vysoce těkavé látky, které se tvoří ve speciálních žlázách aromatických rostlin při procesu fotosyntézy jako sekundární produkt. Z rostlin se získávají parovodní destilací nebo lisováním. Jedná se tedy o koncentrovanou sílu rostliny. Např. na jednu kapku éterického oleje z růže připadá přibližně 107 růží. Každý éterický olej má svoje charakteristické a nezaměnitelné vlastnosti a to díky chemickému složení.

Z chemické stránky není éterický olej skutečný olej, ale směs terpernů (mono-, di-, seskvi-), fenolů, aldehydů, atd. Každý éterický olej má svoje typické složení. Mezi nejznámější složky patří např. limonen, linalool, α – pinen, thymol, 1,8 – cineol … Těchto látek může být až několik desítek a vytváří tak unikátní „chemický koktejl“.

Složení éterických olejů je proměnlivé, ovlivňuje ho počasí, proces destilace, skladování atd. Např. azulen, který je známý hojivými a protizánětlivými účinky, vzniká právě při destilaci. Protože jsou éterické oleje nízkomolekulární látky, snadno přestupují přes kůži do krve a dále do buněk, kde se zapojují do buněčného metabolismu.

Vstřebávání éterických olejů do pokožky urychluje jejich naředění do rostlinného oleje nebo jiného tuku, svoji roli hraje také teplo (dotek). V těle jsou éterické oleje degradovány v játrech a jejich vyloučení z těla může trvat až 3 dny.

Do těla vstupují éterické oleje dvěma cestami a to inhalací a přes kůži. I přestože nemáme tak dokonale vyvinutý čich jako naši čtyřnozí mazlíčci, vůně nás silně ovlivňují.

Naše čichové receptory posílají signály do limbického systému a ten jej vyhodnotí: líbí x nelíbí. Limbický systém se dříve označoval jako čichový mozek, má pod palcem naše emoce, chování, dlouhodobou paměť a také čich.

Díky limbickému systému jsou vůně úzce spjaté s emocemi a našimi prožitky ať už pozitivními nebo naopak negativními. Laicky řečeno emoce, které vůně vyvolá, se vždy opírají o naše vlastní zkušenosti.

Každý éterický olej má svoji typickou vůni. Např. květinková, mentolová, citrusová, zemitá, dřevitá, … S vůní je silně spjata energie. Éterické oleje z pohledu tradiční čínské medicíny dodávají energii jang (silně prohřívací oleje, např. zázvor) nebo energii jin (chladné oleje, např. geránium, růže), ale mohou také dát do pohybu stagnující čchi (citrusy).

Ať už se díváte na aromaterapii z pohledu tradiční čínské medicíny, ajurvédy, psychosomatiky, nebo si ji spojíte s čakrami či meditací, vždy mají éterické oleje co nabídnout!

KONCENTRACE

V aromaterapii nezáleží pouze na vhodném výběru éterických olejů ale také na koncentraci. Při masáži se používá max 3% ředění do nosného oleje, těhotné ženy 1,5%, děti 0,5%. Na celkovou koupel připadne 8 - 15 kapek EO v nosiči (olej, med, smetana), na částečnou koupel 5 - 8 kapek EO. Do aromalampy/difuzeru postačí nakapat 5 - 8 kapek EO podle velikosti místnosti.

KONTRAINDIKACE

Na éterické oleje nalze pohlížet jen jako na něco „co krásně voní“. Každý éterický olej má svoji chemickou specifitu. Proto je nutné si nastudovat kontraindikace k jednotlivým éterickým olejům. Některé EO se nesmí používat v těhotenství, při vysokém/nízkém krevním tlaku, užívání léků atd. Mohou způsobit zvýšenou nervovou podrážděnost nebo alergii. Citrusové EO na slunci působí fototoxicky.