VESELÁ 5 Brno střed
732 318 540
masaze@aromakoutek.cz

Pod pokličkou aromaterapie

Pod pokličkou aromaterapie

Aromaterapie není synonymem pro éterické oleje. Víte, co všechno do ní patří?

Éterický olej je vydestilovaná (popř. vylisovaná) silice dané aromatické rostliny. Chemické složení silice (rostlina) a éterického oleje (produkt destilace) není stejné, příkladem nám je heřmánek. Jeho hojivé účinky, které mu jsou připisovány, má na svědomí chemická látka zvaná chamazulen, který ale vzniká až při destilaci!

Proč rostliny produkují silice, se v odborných kruzích řeší už léta a odborníci ještě doteď nemají jasno, jak to vlastně všechno funguje. Důvodem, proč rostlina produkuje silice, může být přitahování hmyzu k opylení nebo naopak k odhánění hmyzu, komunikace mezi rostlinami atd.

Důležité pro nás zůstává fakt, že nám EO přináší potěšení. Do našeho těla vstupují EO přes sliznici nosu a přes kůži. Vdechované EO (aromalampy, difuzery) se dostávají přes nosní sliznici do krevního řečiště a v mozku mohou spouštět různé programy, např. šalvěj muškátová spouští sekreci endorfinu, hormonu štěstí. Aby bylo jasno, různé procesy v těle nespouští vůně, ale chemické látky obsažené v EO. Proto pohled na aromaterapii jako na „léčbu vůní“ není úplně správný.

Druhou cestou, jak se EO dostávají do těla, je vstup přes kůži, např. masážní a tělové oleje, krémy a tělová mléka, koupele. Kromě čajovníku a levandule lékařské se nedoporučuje aplikovat EO v neředěné formě na pokožku. I v případě čajovníku a levandule je dobré nejdříve provést kožní test a nepřehánět to. Jedna kapka EO má sílu několika desítek až stovek bylin. Nezatěžujte si zbytečně játra, kterým může zabrat až 3 dny, než EO odbourají.

Aroma masáž je jednou z nejoblíbenějších masáží. Relaxaci umocňuje příjemná vůně. Ulevuje při psychosomatických potížích, zbavuje stresu a napětí, uvolňuje a přispívá k celkové regeneraci. Při masáži se teplem hmatů uvolňují molekuly EO do vzduchu a zároveň se EO v nosném oleji rychleji vstřebávají přes kůži.

Na rostlinné oleje se často zapomíná, ale i ty jsou nedílnou součástí aromaterapie. Nejlepší výsledek dosáhneme spojením kvalitního EO s kvalitním rostlinným olejem.

Jaké mám na mysli?

No přeci oleje lisované za studena, bio nebio už záleží na vás, ale většinou jdou ruku v ruce. Oleje lisované za studena jsou mnohem šetrněji zpracovány než klasické rafinované oleje. Cílem je zachování jeho biologické kvality. Kvalitu oleje nepodceňujte! Určitě nechcete kapat svoje drahé EO do levného oleje a naopak, kvalitní rostlinný olej si určitě nechcete pokazit nekvalitními EO a už vůbec ne vonnými oleji! 

Umíchat si olejíček na míru podle vlastních představ a potřeb je nesmírně osvobozující! Nehromadí se vám v koupelně tuny olejů a krémů, které jste si kdysi koupili a zjistili jste, že vaše pleť by ráda něco jiného nebo se její potřeby změnily.

Výběr rostlinného oleje záleží na tom, co si chcete umíchat. Pleťový olej? Sprchový olej? Masážní nebo tělový olej?

na pleť:

šípkový mandlový meruňkový, mokřadkový, jojobový, argánový

na tělo:

mandlový, meruňkový olivový, kokosový slunečnicový, olej z vinných semínek

na masáž:

mandlový, olej z vinných semínek, slunečnicový, arnikový, třezalkový

Na masáž se hodí oleje, které se hned nevsáknou a zároveň po masáži nezanechávají nepříjemný mastný film. Maséry je nejoblíbenější pro své vlastnosti mandlový olej a olej z vinných semínek.

Do nedávna se na hydroláty pohlíželo jako na odpadní produkt při výrobě EO. Teď se používání hydrolátů těší velké oblibě.

Nejoblíbenějšími a zároveň nejznámějšími je růžový a levandulový hydrolát nebo – li růžová a levandulová voda. Jak si hydroláty v péči o pleť oblíbíte, už nic jiného chtít nebudete. Hydroláty jsou v kosmetice a v péči o tělo hotový unikát. Jemně čistí pokožku osvěžují, pomáhají rozčesávat vlasy, můžeme je použít jako jemný tělový sprej nebo osvěžovač vzduchu, zkrátka jsou univerzální! Navíc jejich vůně je jemná a tím pádem se hodí zejména pro děti nebo pro lidi s citlivějším nosem. Nalít je můžete i do difuzéru místo vody z kohoutku.

Hydroláty se dají vyrobit i z rostlin, které neprodukují silice a to i v domácích podmínkách. Stačí si do googlu zadat „hrncová metoda hydroláty“ a vyjedou vám odkazy s návody jak na to. Hydroláty se vyrábí procesem destilace, kdy vodní pára stoupá přes rostlinný materiál a následně kondenzuje. Mějme na paměti, že jsou citlivé na skladování, proto doporučuju si odlít potřebné množství do koupelny a zbytek uchovávat v temnu a chladu.

Foto: soukromý archiv

 

No Comments

Add your comment