VESELÁ 5 Brno střed
732 318 540
masaze@aromakoutek.cz

Zrádce jménem vonný olej

Zrádce jménem vonný olej

Vonný oleji, i ty jeden! Jsi všude k sehnání a k tomu za pár kaček… V tolika provedeních, pěkných lahvičkách a svou podmanivou vůní vábíš všechny kolem. Všichni si tě (promiň ale zcela nesprávně) spojují s aromaterapií a přičítají ti účinky, které nemáš! Je na čase jít s pravdou ven.

Z vlastní zkušenosti vím, co si (stále) široká veřejnost představuje pod pojmem aromaterapie a také jak se zejména v domácnostech praktikuje.

Zapálit si každý den aromalampu může být krásný a prospěšný rituál.

Každé květinářství je zásobárnou vonných olejů a aromalamp v různých provedeních.

Pokud se vám nabídka nelíbí, stačí zajít za roh do jiného květinářství. Nenechte se zlákat nepraktickými kousky a raději mrkněte sem, než se vydáte na lov své aromalampičky.

I koupě aromalampy má svoje pravidla.

Pro zjednodušení si lze všechny olejíčky rozdělit do dvou skupin:

  1. umělé, které se tváří přírodně
  2. přírodní

Těch umělých, chcete – li syntetických či vonných olejíčků je celá řada. Pyšní se jmény jako např. Kokos, Jabloňový květ nebo třeba Káva. Člověk, aromaterapií zcela neznalý, se může mylně domnívat (a právem!), že daný olejíček byl vyroben ze suroviny uvedené v názvu.

Za to u lahviček  se vznešenějšími názvy jako např. Vánoční pohoda, Zimní pohádka nebo třeba Jahodový dortík s vanilkou, je nám hned jasné, že nepůjde o jednodruhový olejíček, ale o nějakou směsku čehosi. Původ neznámý, no hlavně že to krásně voní!

Tyto olejíčky jsou určené primárně (a za mě jedině) do aromalap. Některé to mají přímo v názvu (olej do aromalampy). Terapeutickou kvalitu však u nich nečekejte a ani nehledejte, ta je nulová.

Vonný olej se vyrábí smícháním jednotlivých složek podle toho, po čem má výsledný olejíček vonět. I přesto, že mohou jednotlivé složky pocházet z přírodních surovin (nemyslím tím ropu, i když i ta se někde v přírodě vzít musela), bylo by bláznovstvím nazývat takovéto směsky jako (100%) přírodní.

Název éterický (esenciální, 100% přírodní) olej může nést pouze olejíček, který byl vyroben destilací nebo lisováním. Na lahvičce tento údaj jistě chybět nebude. Jejich cena se různí podle toho, jaký má olejíček původ, z jaké rostliny a jakou technologií byl vyroben. Tyto olejíčky jsou vhodné i do koupele, do diy kosmetiky a masážních směsí.

Mluví – li se o benefitech aromaterapie, mají se na mysli pozitivní účinky na tělo a mysl éterických olejů, nikoliv vonných olejů a jejich směsí.

Z úcty k éterickým olejům nelze používání vonných olejů nazývat aromaterapií, alespoň ne v mém světě. Chceme – li si užít všechny ty benefety, o kterých se v rámci aromaterapie mluví, je na místě investovat do kvalitních éterických olejů. Aby to neměl člověk tak lehké, i mezi pravými olejíčky lze poměrně snadno narazit na falzifikáty, ale to je už na jinou debatu.

Žádný učený z nebe nespadl. I já jsem začínala vonnými oleji… Musím se přiznat, že mě tahle forma „aromaterapie“ nebavila, protože mě po seancích s vonnými oleji akorát tak rozbolela hlava.

Jak se díváte na vonné oleje vy? Dáváte jim přednost nebo raději investujete do EO?

Foto: pixabay, soukromý archiv

No Comments

Add your comment