Masáž má blahodárné účinky nejen na tělo, ale také na psychiku. O tom žádná, ale musíme brát v potaz i situace, kdy může masáž napáchat více škody než užitku.

KONTRAINDIKACE:

 

všechny akutní stavy* (horečka, migréna, nachlazení, …)

záněty a nádorová bujení

virové kožní onemocnění (neštovice, spála, opar)

závažnější krvácivé stavy (femofilie, …)

závažná onemocnění a záněty jater a ledvin

TBC

epilepsie

po operaci a úrazy

stavy pod vlivem alkoholu, drog či jiných psychotropních látek

 

*akutním stavem se rozumí momentální zdravotní stav, vhodně zvolený typ masáže může být prevencí migrény, ale není vhodné přijít na masáž s akutní bolestí hlavy

ČÁSTEČNÁ KONTRAINDIKACE:

 

rizikové těhotenství

těhotenství první trimestr

menstruace (silná a bolestivá)

křečové žíly

 

Existuje celá řada jiných metod, kterými si můžeme pomoci (aromaterapie ve formě inhalace, reflexní terapie, akupresurní body, bylinky aj.).

V těhotenství se nedoporučuje absolvovat masáž zejména v prvním trimestru, kdy hrozí riziko potratu. Naopak s blížícím se termínem porodu masáž ulevuje přetíženým kloubům a navozuje stav klidu a pohody.

Křečové žíly jsou kontraindikací pouze v případě celotělové masáže a masáže nohou. V takovém případě je masáž nohou vynechána.

I menstruace, zvláště je – li silná a bolestivá, může být kontraindikací k masáži. Vždy však záleží na tom, jak se klientka cítí.

Trápí – li Tě silná a bolestivá menstruace, raději přijď na konzultaci a spolu umícháme olej na domácí použití a na masáž se objednej mimo své dny.